Jak przechowywać opony

Opony zwane są przez miłośników motoryzacji czarnym złotem. Są one jedynym łącznikiem samochodu z nawierzchnią drogi i mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Jako, że większość kierowców posiada dwa komplety ogumienia – letnie oraz zimowe, jeden zestaw jest zawsze zamontowany na pojeździe, a drugi czeka na swoją kolej ukryty w garażu bądź piwnicy. Wbrew pozorom wielomiesięczny okres nieużywania opon, wcale nie ma na nie obojętnego wpływu, warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?

Absolutnym priorytetem jest umieszczenie zdjętego z pojazdu ogumienia w miejscu bez dostępu światła słonecznego, a także z dala od wilgoci i chemikaliów. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do uszkodzenia gumy, a co za tym idzie spowodować nieodwracalne defekty opon. Kolejna istotną rzeczą jest to czy należy przechowywać je w pozycji poziomej, poukładane jedna na drugiej czy też ułożone pionowo obok siebie? Pierwsza metoda ma zastosowanie, wówczas gdy opony znajdują się na felgach. Druga – kiedy przechowujemy same opony, zdjęte z felg. W obydwu przypadkach należy jednak pamiętać o tym, żeby co jakiś czas zmieniać ich położenie. Koła ustawione na stosie powinno się co kilka tygodni zamieniać miejscami, a opony ułożone obok siebie obracać wokół własnej osi.

Jak przechowywać oponyNiestety, niewielu kierowców zna i stosuje tę zasadę, dlatego też najlepszym rozwiązaniem przechowywania ogumienia założonego na felgach jest kupno przeznaczonego do tego stojaka. Ułożone na nim koła nie stykają się ze sobą, a co za tym idzie nie istnieje konieczność ich rotowania. Jest to rozwiązanie pewne i „bezobsługowe”, a także coraz popularniejsze, ponieważ większość użytkowników samochodów decyduję się na posiadanie dwóch kompletów felg wyposażonych w odpowiednie do danej pory roku opony. Dzięki temu sami mogą dokonywać ich zmiany, bez konieczności udawania się do wulkanizatora, a co za tym idzie bez czekania w nieraz kilkugodzinnych kolejkach.

Z pozoru tak błaha sprawa jak przechowywanie opon, okazuje się być ważnych aspektem dbania o bezpieczeństwo jazdy. Nieprawidłowe składowanie nieużywanego w danej porze roku ogumienia może doprowadzić do jego uszkodzenia, a co za tym idzie do znacznego obniżenia jego właściwości jezdnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here