Jest wielu takich, którzy są sceptycznie nastawieni do grzejników elektrycznych. Można to zrozumieć – w końcu ceny prądu już teraz nie są zachęcające, a prawdopodobnie będzie pod tym względem tylko gorzej. Jednak należy pamiętać, że wśród grzejników elektrycznych występuje duża różnorodność, zarówno pod względem sposobu działania, jak i poboru energii. W takim razie który grzejnik elektryczny czy grzejnik elektryczny łazienkowy zużywa najmniej energii?
Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych?
Warto w pierwszej kolejności wskazać, jakie są rodzaje grzejników elektrycznych. Jest ich sporo, ale głównie wykorzystuje się:
- grzejniki konwektorowe
- grzejniki olejowe
- grzejniki ceramiczne.
Grzejniki konwektorowe, jak wskazuje sama nazwa, działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że wciągają do siebie chłodne powietrze, a następnie ogrzewają je i wypuszczają z powrotem. Dzięki temu różnica w temperaturze pomieszczenia jest odczuwalna bardzo szybko po włączeniu grzejnika.
Grzejniki olejowe z kolei wykorzystują radiację. Podgrzewany jest znajdujący się w środku olej, co z jednej strony trwa dość długo, ale z drugiej nawet po wyłączeniu grzejnika dostarcza jeszcze ciepło przez długi czas.
Grzejniki ceramiczne łączą ze sobą dwie najlepsze cechy obu poprzednich grzejników. Zawarte w nich wkłady ceramiczne bardzo szybko się nagrzewają, a później również stygną przez dłuższy czas.
Który grzejnik jest najbardziej wydajny energetycznie?
Wbrew pozorom grzejniki elektryczne https://mat-dom.pl/ wcale nie muszą być bardzo energochłonne – o ile używamy ich w optymalny sposób. Nie można też jasno wskazać, który z nich jest najbardziej wydajny, ponieważ dużo zależy od tego, jak często i przez jak długi czas je wykorzystujemy.
Do krótkiego, intensywnego nagrzewania najlepiej nadadzą się grzejniki konwektorowe. Nagrzewają się one bardzo szybko, a przy umiarkowanym użyciu nie będą bardzo kosztowne. Z kolei do codziennego ogrzewania przez dłuższy czas zdecydowanie się je odradza, ponieważ wtedy rzeczywiście pochłoną bardzo dużą ilość energii.
Co więc, jeśli chcemy ogrzewać często i długo? Zdecydowanie lepszym wyborem będą wolno się nagrzewające i wolno tracące ciepło grzejniki olejowe. Jako, że najwięcej energii zużywają na samym początku, w procesie nagrzewania, to nie warto ich włączać na krótki czas.
Jednak to przecież nie wszystkie grzejniki elektryczne, które wymieniliśmy. Co w takim razie z grzejnikami ceramicznymi? Jakkolwiek byśmy ich nie użytkowali, są one bardziej energochłonne niż alternatywy. Warto się nimi zainteresować jedynie, jeśli zależy nam, aby grzejnik jednocześnie szybko się nagrzewał i wolno stygnął.