Jaki śpiwór na kemping?

Odpowiednio dobrany śpiwór kempingowy to gwarancja komfortu snu podczas biwaku na świeżym powietrzu i to niezależnie od tego, czy nocujemy pod namiotem, czy bezpośrednio pod chmurką. W sklepach z akcesoriami turystycznymi czekają na nas dziesiątki różnorodnych modeli śpiworów o wielu zastosowaniach. Wybierając się na kemping, nie warto jednak przepłacać, inwestując w drogi model stworzony z myślą o noclegach przy ujemnych temperaturach powietrza. Zdecydowanie lepszym wyborem będą lekkie śpiwory z syntetycznym wypełnieniem o wielkości i kształcie dobrze dopasowanym do naszych potrzeb.

Co powinno wyróżniać śpiwory kempingowe?

Najważniejszą kwestią jest waga śpiwora oraz oferowany przez niego poziom izolacji termicznej. W większości przypadków dobrej jakości śpiwory kempingowe gwarantują wysoki komfort snu przy temperaturach powietrza oscylujących w granicach +5 stopni Celsjusza. W przypadku najtańszych modeli śpiworów są one przystosowane do stosowania w znacznie wyższych temperaturach powietrza, oscylujących w granicach +15 stopni Celsjusza. Takie śpiwory sprawdzą się jedynie latem i to przy założeniu, że noce będą naprawdę ciepłe. Jeśli planujesz biwakować wiosną lub wczesną jesienią, zdecydowanie lepszym wyborem będzie inwestycja w profesjonalny śpiwór kempingowy dwusezonowy, czyli przeznaczony do stosowania w niższych temperaturach powietrza (wspomniane już wcześniej minimum to około +5 stopni Celsjusza). Co warte podkreślenia, tego typu śpiwory powinny mieć lekkie wypełnienie syntetyczne, dzięki czemu nie będą niepotrzebnie obciążać nas podczas marszu z plecakiem.

Jaki typ śpiwora na kemping?

Najpopularniejszą konstrukcją są oczywiście śpiwory typu mumia, jednak typowe śpiwory kempingowe dostępne są również w innych wersjach. Doskonałym przykładem takich śpiworów mogą być ich konstrukcje kopertowe, które zachowują się podobnie do klasycznej kołdry. Takie modele co prawda nie zapewniają tak wysokiego poziomu izolacji termicznej, jak klasyczne śpiwory typu mumia, ale oferują więcej miejsca w środku i dają możliwość połączenia z drugim śpiworem, co jest niezwykle atrakcyjną opcją dla podróżujących wspólnie par. W związku z tym, że mowa o śpiworach kempingowych, nie muszą one spełniać rygorystycznych norm, jeśli chodzi o poziom izolacyjności. Ich kopertowe wersje są więc jak najbardziej akceptowalne.

Jeśli szukasz wygodnego śpiwora na kemping, miej na uwadze trzy podstawowe parametry. Wagę śpiwora, oferowany przez niego poziom izolacji termicznej i kształt. Wybierz model lekki, zapewniający komfort snu w określonej temperaturze powietrza, zapewniający swobodę ruchów podczas snu, z opcją połączenia z drugim śpiworem tego samego typu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here