Surowce kosmetyczne naturalne – poznaj 3 najważniejsze grupy

Surowcami naturalnymi wykorzystywanymi w produkcji naturalnych kosmetyków nazywa się substancje pochodzące z minerałów, roślin bądź zwierząt ale też ich mieszanki. Według przepisów można je uzyskiwać oraz przetwarzać za pomocą jedynie procesów fizycznych: tłoczenia, ekstrakcji suszenia, filtracji, destylacji, przesiewania czy mielenia. Ażeby uznano kosmetyk za naturalny musi mieć w swoim składzie 95% i więcej składników naturalnych i przynajmniej 15 substancji czynnych.

Surowce mineralne jako surowce kosmetyczne

Surowce mineralne są substancjami pochodzenia nieorganicznego niemniej wpisują się w kategorię surowców naturalnych. Są to surowce powstałe wskutek zachodzących zmian geologicznych na Ziemi. Z oczywistych względów nie należą do nich paliwa kopalne. Pozyskuje się je metodami fizycznymi i w podobny sposób oczyszcza. Oczywiście według wyśrubowanych przepisów. Surowcami mineralnymi są krzemionka, mika (minerały z grupy krzemianów), glinkokrzemiany, glinki i nieorganiczne pigmenty różnego rodzaju a także naturalne sole.

Surowce kosmetyczne pochodzenia roślinnego

Tego rodzaju surowce można pozyskiwać z różnych części roślin (kora, owoce, kwiaty, kłącza i korzenie). Ważne aby pozyskiwać je z upraw, które nie wpływają negatywnie na ekosystem. Co można pozyskiwać z roślin w celu produkcji kosmetyku? Nie ma w tym zakresie specjalnych obostrzeń, możne z roślin pozyskać oleje, olejki czy też ekstrakty. Tutaj dowiesz się więcej http://oqema.pl/. Najczęściej jednak pozyskuje się oleje, nierafinowane i tłoczone na zimno z zastosowaniem na powierzchnię skóry. W odróżnieniu do olejów syntetycznych, te pochodzenia naturalnego nie podrażniają skóry i nie wpływają na nią negatywnie, charakteryzują się za to bardzo dobrą wchłanialnością.

Surowce pochodzenia zwierzęcego

W produkcji naturalnych kosmetyków nie można wykorzystywać wszystkich źródeł pochodzenia zwierzęcego. Surowo wzbronione jest korzystanie z ciał martwych zwierząt i pozyskiwanie z nich wszelkich białek, tłuszczy czy komórek żywych. Stosować można natomiast składniki pochodzące od zwierząt, a mianowicie mleko (i pochodne), wosk, mleczko i kit pszczeli (propolis), lanolinę z wełny owczej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here