Jakie badania przed ciążą

Przed podjęciem decyzji o planowaniu ciąży trzeba przeanalizować kilka jej ważnych aspektów. Po pierwsze aspekt emocjonalny, po drugie aspekt organizacyjny, po trzecie medyczny. Skupiając się na tym ostatnim aspekcie trzeba zwrócić uwagę czy któreś z Was cierpi na jakieś przewlekłe choroby? Jak powinniście się przygotować? Zmienić leki? Zrobić dodatkowe badania? Niewiele osób wie, że są też leki przeciwwskazane w trakcie starań o dziecko. Leczenie niektórych przewlekłych chorób powinno być zmodyfikowane jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia. Warto też pamiętać o wcześniejszym przyjmowaniu kwasu foliowego – który zmniejsza ryzyko powstawania wad układu nerwowego u dzieci.

Dobre przygotowanie do ciąży zwiększa bezpieczeństwo matki oraz jej dziecka. Dobrze jest sprawdzić swoją dietę i tryb życia oraz wprowadzić w nich niezbędne zmiany.

Poniżej omawiam jakie badania przed ciążą należy wykonać.

  • Cytologia szyjki macicy,
  • Morfologia krwi obwodowej,
  • Badanie ogólne moczu,
  • Cukier we krwi (na czczo),
  • Badanie na różyczkę,
  • Toksoplazmoza i cytomegalia,
  • Badanie grupy krwi i wykrywanie przeciwciał przeciwkrwinkowych – tzw. odczyn Coombsa ( u kobiet z grupą krwi Rh-),
  • Pomiar BMI,
  • Inne badania laboratoryjne – Sprawdza się je u kobiet, które mają jakieś schorzenia lub u których poszukuje się przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę. Np. badania hormonalne, takie jak ocena hormonów tarczycowych, hormonów przysadki mózgowej, hormonów jajnikowych (estradiol, progesteron) czy nadnerczowych (kortyzol, DHEA-S), nie są one wykonywane rutynowo u zdrowych pań.

Jakie badania przed ciążąWizyta u ginekologa – cytologia szyjki macicy, ustalenie badań potrzebnych do zrobienia, rozmowa o planowaniu ciąży, zaplanowanie ewentualnych szczepień (na różyczkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B)

Wizyta u lekarza rodzinnego – ocena ogólnej sytuacji zdrowotnej wykonanie badań i/lub zaplanowanie ewentualnie dodatkowych konsultacji specjalistycznych. Zmierzenie ciśnienia krwi i pulsu.

Wizyta u stomatologa – zaleczenie wszystkich ubytków/próchnicy. Na leczenie zębów nie jest za późno już w trakcie ciąży, jednak trzeba poinformować stomatologa o swoim stanie. Nie należy wówczas wykonywać prześwietleń.

Wizyta u dietetyka – Jeżeli indeks masy ciała jest nieprawidłowy będzie trzeba ustalić strategie dochodzenia do odpowiedniej wagi. Osiągnięcie właściwej masy ciała powinno pomóc w uzyskaniu i utrzymaniu ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here