jak urządzić balkon

Wielu ludzi mieszkających na przykład w blokach marzy o kawałku własnej zieleni. Gdyż nie wystarcza im zieleń w doniczkach stojących na parapecie. Bo chociaż kwiaty w doniczce potrafią cieszyć oko, to jednak jest to tylko namiastka tego, co może być na balkonie. Balkon jest miejscem, gdzie zieleni może być znacznie więcej. A do tego fotel, w którym można usiąść i sycić się słońcem i kwiatami. Często ludzie posiadający balkon zastanawiają się nad tym, jak urządzić balkon?

Co można robić na balkonie?

jak urządzić balkonTrudno słuchać rad innych, gdyż balkon jest przedłużeniem części mieszkalnej i ma służyć nam, czyli właścicielom mieszkania. Więc trzeba go zaaranżować i urządzić tak, jak sami pragniemy. Czym jest balkon ? Jest on elementem architektury budynku i posiada formę otwartą. Balkon stanowi część składową mieszkania. Zazwyczaj powiązany jest z największym pomieszczeniem pełniącym rolę salonu. Balkon jest przestrzenią użytkową służąca do polepszenia kontaktu z otoczeniem. Wystarczy wyjść na balkon, aby znaleźć się na dworze i móc oddychać świeżym powietrzem i obserwować otoczenie. Co jest ważne szczególnie w przypadku ludzi chorych niemogących wychodzić z mieszkania. Lub osób w podeszłym wieku, którzy z racji swoich lat rzadko opuszczają mieszkanie.

Balkon to także przestrzeń rekreacyjna dla każdego mieszkańca bez względu na wiek. Można się na nim opalać. Rozciągnąć na leżaku z filiżanką ulubionej kawy lub szklaneczką orzeźwiającego napoju. I korzystać do woli z promieni słonecznych. Czyli odpoczywać, podziwiać zieleń na balkonie i jednocześnie mieć kontakt z osobami pozostającymi w mieszkaniu. Poza wspomnianymi funkcjami balkon pełni także funkcję dekoracyjną. Zwłaszcza balkon znajdujący się w domach wolno stojących znacznie wzbogaca i dekoruje elewację domu. Balkon podczas zimy może być także wykorzystywany jako lodówka. Podczas mroźnych dni bardzo dobrze chłodzi i zabezpiecza żywność, która nie mieści się w lodówce. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu żywności stosując np. pokrywki do garnków, czy inne przykrycia i zabezpieczenia.

Jak urządzić balkon?

Kiedy już wiemy co właściwie możemy robić na balkonie, warto zastanowić się właściwi jak urządzić balkon. Nie niewątpliwie nawet najmniejszy balkon można podzielić na strefy. Mogą to być dwie podstawowe strefy – strefa wypoczynkowa i mini ogródek. W strefie wypoczynkowej przyda nam się mały stolik i przynajmniej dwa fotele. Gabaryty takiego zestawu najlepiej jest dopasować odpowiednio do metrażu balkonu. Najlepiej aby były to proste meble składane, które można szybko schować do mieszkania w razie niekorzystnych warunków pogodowych. W strefie ogródka wystarczą długie donice na balustradzie. Można na takiej przestrzeni posadzi choćby jakieś przyprawy. Co prawda nie zastąpi to ogrodu z prawdziwego zdarzenia, ale jeśli dysponujemy tylko balkonem, to jednak warto go maksymalnie wykorzystać.

Czego nie wolno robić na balkonie?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że choć balkon jest częścią twojego mieszkania, to jednak nie możesz na nim robić co ci się tylko podoba. Obowiązują bowiem zasady współżycia społecznego, a balkony przecież mają również tuż obok twoi sąsiedzi. Tak więc na balkonie przede wszystkim nie można grillować. Co prawda ten zakaz wielu osobom się nie podoba, jednak jest on w pełni uzasadniony. Przede wszystkim dym z grill rozpalonego na balkonie szybko przeniknie do sąsiednich mieszkań. A kto lubi tak smród we własnym mieszkaniu? Nie dziw się więc, że sąsiedzi szybko wezwą straż miejską lub nawet policję, jeśli tylko zdecydujesz się rozpalić grilla na swoim balkonie. Ale taki zakaz nie jest uzasadniony tylko szkodliwością na otoczenie. Również znaczenie mają zasady przeciwpożarowe. Otwarty ogień na balkonie to duże ryzyko wywołania pożaru.

jak urządzić balkonO jakich obostrzeniach należy jeszcze pamiętać w przypadku balkonów? Przede wszystkim należy pamiętać o posprzątaniu balkonu przed prognozowaną wichurą. Niestety w Polsce mamy tendencję do wykorzystywania balkonu jako zwykłej graciarni. Lądują tutaj zazwyczaj niepotrzebne przedmioty, które już nie mieszczą się w piwnicy. W razie silnej wichury stanowią one spore zagrożenie, ponieważ mogą być przez wiatr zwyczajnie porwane.

Jak wykorzystać balkon?

Balkon to świetne miejsca dla osób, które marzą o domu z ogródkiem, jednak chwilowo nie mogą takich marzeń spełnić. Na balkonie można choćby napić się kawy na świeżym powietrzu, poopalać się, czy też zrelaksować się przy dobrej książce. Można też na balkonie zorganizować kolację, a potrawy wcześniej przygotować w kuchni. Tak więc balkon to przede wszystkim strefa relaksu na świeżym powietrzu. W dusznych i ciasnych mieszkaniach w bloku balkon jest wręcz na wagę złota. Nawet taki najmniejszy z możliwych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here