Jak prać firanki?

Koronkowe białe lub kolorowe firanki na oknach to prosta ,a przy tym piękna ozdoba naszego mieszkania. Jednak ze względu na wielkość, marszczenia, kolor, rodzaj tkaniny pranie firanek sprawia nam czasem znaczną trudność. Nie wszyscy wiedzą jak prać firanki, aby przywrócić im piękny wygląd.

Jak prać firanki?

Najtrudniej jest prać firanki, które wymagają misternego zapięcia i ułożenia fałd. Można skorzystać z fachowych punktów usług pralniczych, ale można zrobić to również w domu.
Do prania firan białych stosować można specjalne preparaty, które dostępne są w sklepach z chemią gospodarczą czy drogeriach. Preparaty zawierają środki wybielające, więc jeśli nasze firany są szczególnie delikatne albo stare, to należy uważać, aby dawka środka piorącego nie uszkodziła tkaniny. Stosowanie tych środków jest zazwyczaj proste – firanę razem z odmierzoną porcją płynu czy proszku piorącego umieszcza się w pralce. Do prania należy użyć programu do prania delikatnych tkanin w niskich temperaturach. Jeśli pralka ma program przeciwdziałający zgnieceniom, to jest to najlepsza opcja do prania naszych firanek.

Jak prać firanki?W przypadku bardzo mocnych zabrudzeń można przed włożeniem firanek do pralki zamoczyć je w roztworze wody z solą kuchenną. Chlorek sodu pomaga usuwać kurz i zabrudzenia, delikatnie wybiela, nie niszczy tkaniny.

Firanki z tworzyw sztucznych należy po praniu na chwilę zawiesić na sznurze, aby obciekły. Następnie jeszcze mokre umieścić na swoim miejscu. Przypinanie wilgotnych firan skraca i ułatwia nam pracę – nie musimy firanek prasować, same nabiorą odpowiedniego kształtu podczas wysychania.

Firanki bawełniane wymagają usztywnienia. Do tego celu można użyć gotowych środków zakupionych w sklepie, albo samodzielnie przygotowanego krochmalu z wody i mąki ziemniaczanej. Takie firany po wysuszeniu wymagają naciągnięcie i wyprasowania.
Firany kolorowe można prać w delikatnych płynach lub proszkach, które stosujemy do ubrań z wełny czy jedwabiu.

Piorąc firany z tworzyw sztucznych pamiętajmy o dodaniu płynów antystatycznych – unikniemy dzięki nim nieprzyjemnych sytuacji związanych z gromadzeniem się na powierzchni tkaniny ładunków elektrycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here