Jak obliczyć zużycie paliwa

Każdego dnia słyszymy o cenach paliw na stacjach, o globalnym ociepleniu klimatu, o szkodliwości spalin na środowisko. Czy kiedykolwiek ktoś z was zwracał uwagę na to ile szkodliwych substancji produkuje nasz własny samochód, czy ma to dla was jakiekolwiek znaczenie? Zapewne nie, raczej na pewno najważniejszym czynnikiem jest dla przeciętnego Kowalskiego ile moje auto spala paliwa i jaka jest jego cena, a nie ile emitujemy szkodliwych substancji do atmosfery. Rzadko kto zastanawia się jak negatywny wpływ ma na środowisko jazda autem. Wielkie miasta Europy poczyniły duży krok na przód zakazując wjazdów do centrów miast starymi autami z silnikami diesla, ale to wciąż za mało.

Jak obliczyć zużycie paliwaGdyby tak każdy użytkownik zrozumiał skalę problemu i ograniczył do minimum jazdę autem, to pomnóżmy to przez liczbę kierowców w naszym kraju, a potem w całej Europie, to uzyskamy oszałamiający wynik, który ratuje nasze środowisko.

Przejdźmy do sedna sprawy, obniżenie zużycia paliwa. Sprawa kluczowa to jak obliczyć zużycie paliwa?

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Ja stosuję prostą metodę, tankuję do pełna za każdym razem, ilość litrów paliwa, które wlałem do baku dzielę przez liczbę kilometrów pokonanych od ostatniego tankowania i wychodzi średnia zużycia. Proste, prawda? A wiec zacznijmy oszczędzać. Producenci samochodów nam nie pomogą, a wręcz zaszkodzą. Spytacie dlaczego?

Cofnijmy się w czasie i porównajmy samochody z lat 90 XX wieku

Przeciętne auto segmentu średniego np. popularny VW Golf serii 3 z silnikiem benzynowym 1.6 o mocy 75 KM ważył zaledwie 1090 kg, średnie zużycie paliwa w trasie 5,4 L/100 km, a jego młodszy brat 5 generacji z silnikiem 1,6 i mocy 102 KM waży już 1208 kg i spala 5,9 L/100 km. Wniosek: auta są nowsze, wykonane w lepszej technologii, bezpieczniejsze, ale spalanie większe.

Możemy domowymi sposobami obniżyć zużycie paliwa, oto kilka wskazówek:

  • napompuj koła o wartość 0,1 bar więcej niż pisze producent;
  • opróżnij bagażnik, koło zapasowe zastąp zestawem naprawczym w sprayu;
  • tankuj do pełna, każdy podjazd na stację to kilka dodatkowych kilometrów i uruchamianie silnika;
  • załóż węższe opony, opory toczenia zwiększają zużycie paliwa;
  • nie otwieraj okien podczas jazdy, to też zwiększa opór powietrza;
  • i mój ulubiony, gdy jadę po autostradzie, korzystaj z tunelu aerodynamicznego (jazda za samochodem ciężarowym), w dosyć bezpiecznej odległości można zaoszczędzić do 2 litrów na 100 km.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here