Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży

Wapń, to główny składnik na który wzrasta zapotrzebowanie w okresie ciąży. Wapń należy do soli mineralnych, które regulują metabolizm. Uczestniczy on w krzepnięciu krwi. Wapń zapobiega reakcjom alergicznym. Dobrze wiedzieć, że duże ilości wapnia znajdują się w serce żółtym, który zawiera także tłuszcz oraz cholesterol. W okresie ciąży powinniśmy zażywać witaminę D. Pamiętajmy, że jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli chcemy spożywać ją w naturalny sposób, warto wybierać rybę, mało oraz tran. W ciąży zapotrzebowanie na wapń bardzo rośnie. Dziecko, które rozwija się w naszym brzuchu, potrzebuje tego składnika w celu rozwoju kości. Jeśli w naszej diecie brakuje wapnia, może skarżyć się na skurcze mięśni, bóle głowy czy próchnicę.

Kilka słów więcej o wapniu

Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym w prawidłowym rozwoju kości i zębów. Wapń jest także potrzebny do pracy mięśniom, układowi nerwowemu czy sercu. Dlatego właśnie uważa się, że wapń jest niezastąpionym pierwiastkiem. Wapń jest ważny nie tylko u dzieci, ale także u kobiet w ciąży. Każda kobieta ciężarna powinna o tym pamiętać. Gdzie znajdziemy wapń? Jeśli chodzi o naturalne produkty, warto powiedzieć o serach.

Bardzo duża ilość wapnia znajduje się w plastrze sera żółtego. Warto także pić napoje roślinne, które zostały wzbogacone o wapń. Mowa tutaj o mleku sojowym, ryżowym czy kokosowym. Chyba każda kobieta je zna, tym bardziej jeśli ma nietolerancję laktozy. Każdy kto nie może spożywać produktów bogatych w laktozę, powinien wybierać mleka roślinne. Napoje te posiadają wiele cennych składników. Nie tylko witamin, ale i minerałów. Dodatkowo wapń znajdziemy w brokułach, nasionach chia, szpinaku czy jarmużu. Awokado, migdały, sezam czy orzechy brazylijskie to także wysoka dawka wapnia. Bardzo często błędnie myślimy, że wapń występuje tylko i wyłącznie w produktach mlecznych.

Osoby, a zwłaszcza kobiety w ciąży czy karmiące piersią mogą także suplementować wapń. W jakim celu? Mała ilość wapnia może nie sprzyjać naszemu potomstwu, które jeszcze nie zaczęło się rozwijać. Wapń jest takim pierwiastkiem, który odgrywa kluczową rolę w naprawdę wielu procesach. Wapń dodatkowo wzmocni nasze zęby. Wapń należy podawać dzieciom już od wczesnych lat. Dzięki temu będą mogły się one cieszyć mocnymi kościami i zębami. Zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży zdecydowanie bardziej wzrasta. Spożywając dane produkty należy o tym pamiętać. Wapń numerem jeden nie tylko dla kobiet w ciąży, dzieci, ale przede wszystkim osób w wieku podeszłym. Mała ilość wapnia może powodować naprawdę poważne konsekwencje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here