Śruby pasowane

Interesują Was tego typu elementy złączne? Co warto wiedzieć na temat śrub pasowanych? Jaka jest ich charakterystyka? Gdzie mogą być swobodnie zastosowane?

Budowa śrub pasowanych

Czym charakteryzują się naprawdę dobrej jakości śruby pasowane? Na początek zajmiemy się budową. Okazuje się, że jest ona naprawdę wyjątkowo charakterystyczna. W tym przypadku odcinek gładki ma dużo większą średnicę w porównaniu do odcinka gwintowanego. Warto to sobie raz na zawsze zapamiętać. To bowiem natomiast powoduje, że przygotowanie otworów, pod takie właśnie elementy złączne, odbywa się na podstawie dwóch etapów. Na samym początku jest wykonywany otwór o mniejszej średnicy. Co dzieje się dalej? Potem fachowcy rozwiercają go do właściwych gabarytów. Porządne śruby pasowane spełniają normę ISO 7379. Została ona natomiast ustanowiona oraz zatwierdzona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Śruby pasowane z gniazdem sześciokątnym mają metryczny rodzaj gwintu oraz występują w klasie własności 12.9. Z jakich materiałów są wykonywane porządne elementy złączne tego typu? Może to być między innymi stal węglowa. Nierzadko stosuje się również stal nierdzewną A2 (INOX).

Co sprawia, że tak dużo Klientów wybiera elementy wykonane przy użyciu tego drugiego komponentu? Śruby zrealizowane przy pomocy stali nierdzewnej są wyjątkowo odporne na korozję. Charakteryzują się także żarowytrzymałością. To oznacza, że mogą być stosowane nawet w przypadku relatywnie wysokiej temperatury. Bez obawy o utratę wyglądu lub cech charakterystycznych. Co warto wiedzieć na temat takich śrub pasowanych? Posiadają one elegancki wygląd, bardzo łatwo można je doprowadzić do czystości. Dodatkowo podlegają recyklingowi i mają korzystny stosunek – biorąc pod uwagę takie parametry, jak wytrzymałość oraz waga. Dobrej jakości śruby pasowane zostały poddane procesowi oksydowania. Ma on natomiast na celu zwiększenie odporności biorąc pod uwagę korozję. Jaki jest tutaj zakres? Dla stali węglowej wynosi M5 – M16. Z kolei dla stali nierdzewnej A2 jest to od M6 do M20.

Gdzie śruby pasowane mogą być użytkowane?

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby zdecydować się na śruby pasowane jest fakt, iż takie elementy złączne są stosowane w rozmaitych sytuacjach. Używane są przede wszystkim w miejscach, gdzie wymagana jest odpowiednia dokładność pasowania. Chodzi o tak zwane ciasne pasowanie. Przede wszystkim są stosowane zatem w różnego rodzaju maszynach, gdzie konieczne jest osiągnięcie mniejszych luzów w trakcie pracy. Tym samym można zagwarantować sobie bardzo stabilne połączenie. Takie, które wraz z użytkowaniem nie powinno się – kolokwialnie pisząc – wyrabiać.

Przeczytaj także: www.bialelaki.pl/sruby-zamkowe-coraz-czesciej-wybierane-2/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here