Ławka treningowa, czyli jak stworzyć domową siłownie

Chyba każdy miłośnik sportów siłowych i sylwetkowych marzy o tym, by w jego domu znalazła się profesjonalna siłownia. Czy żeby wykonać odpowiedni trening całego ciała, trzeba dysponować zaawansowanym sprzętem za wysoką cenę?

Otóż okazuje się, że jest to zbędne, ponieważ do naprawdę porządnego treningu wystarczy ławka treningowa, która będzie posiadać możliwość regulacji nachylenia oparcia. Dziś przedstawimy wszystkie informacje o tym, jak wykonać najbardziej efektywny trening, na najbardziej standardowym asortymencie i udowodnimy tym samym, że nie potrzebujesz dużej ilości środków, by zaprojektować własną siłownię.

Ławka treningowa, stojaki, sztanga, obciążenie i hantle

Jak wybrać odpowiedni asortyment? Zaczniemy od najważniejszego, bez którego większość ćwiczeń będzie niemożliwa. Oczywiście jest to sztanga. Jeśli jesteś osobą początkującą, wystarczy zainwestować w niedrogi gryf prosty. Dysponujesz dodatkowym budżetem? Możesz więc wyposażyć swoją siłownie również w gryf łamany, lecz nie jest to obowiązkowe. Następnie potrzebujesz obciążenia. Ile? Można powiedzieć, że im więcej, tym lepiej. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z siłownią, 100 kg powinno wystarczyć, by zaspokoić Twoje potrzeby na długi czas. Pamiętaj jednak, że w przysiadzie i martwym ciągu można bardzo szybko progresować. W domowej siłowni jednak rzadko wykonujemy tego typu ćwiczenia.

Kolejnym obowiązkowym komponentem jest ławka treningowa. Warto od razu zainwestować w sprzęt, który będzie oferować regulację oparcia, gdyż można ją wtedy ustawić pod wieloma kątami, co zaoferuje możliwość wykonania wielu wariacji ćwiczeń. Pamiętaj, by zawsze stawiać na sprzęt maksymalnie uniwersalny i funkcjonalny. Hantle nie są oczywiście obowiązkowe, lecz na pewno dodadzą one wielu możliwości. Warto więc kupić kilka małych gryfów, by mieć możliwość dokładania obciążenia.

Trening całego ciała na ławce

Zacznijmy więc od najpopularniejszego ćwiczenia, które uwielbiane jest przez wszystkich bywalców siłowni. Oczywiście jest to wyciskanie na klatkę. Ławka treningowa i stojaki są do tego niezbędne, dlatego warto zainwestować w porządną konstrukcję. Nie musimy chyba tłumaczyć, jak wygląda sam ruch, gdyż jest on oczywisty. Plecy można trenować z wykorzystaniem hantla, wykonując tzw. wiosłowanie w oparciu o ławkę.

Co ciekawe, wykorzystując ławkę treningową, można zrobić również bardzo porządny trening pośladków. W jaki sposób? Siadając na podłodze i opierając się o oparcie. Następnie sztangę umieszczamy w pasie, uginamy nogi do kąta 90 stopni i próbujemy podnieść ją, napinając pośladki – są to tak zwane Hip Thrusty.

Artykuł powstał we współpracy z https://be-active.pl/pol_m_silownia_lawki-treningowe-154.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here