Jaki prezent na chrzest

Otrzymanie zaproszenia na chrzciny w charakterze gościa lub poproszenie na chrzestnego lub chrzestną, wiąże się z pytaniem jaki prezent na chrzest należy przygotować. Zasadniczo prezenty chrzcielne możemy podzielić na trzy grupy.
Pierwszą grupę stanowią prezenty związane z religijnym charakterem uroczystości. Zgodnie ze zwyczajem, ojciec chrzestny kupuje ozdobną świecę używaną podczas kościelnej części uroczystości, a matka chrzestna kupuje białą szatkę i białe ubranko, w które tego dnia ubrane jest dziecko.

Jaki prezent na chrzest?

Jaki prezent na chrzestRodzice chrzestni mogą kupić także inne przedmioty podkreślające religijny charakter uroczystości: Piśmo Święte, złoty lub srebrny łańczuszek z medalikiem lub krzyżykiem oraz święty obrazek. Przesąd głosi, że nie powinno się kupować krzyżyka, aby nie zafundować dziecku cierpienia w życiu. Niektórzy zamawiają specjalnie napisaną ikonę przedstawiającą wizerunek patrona dziecka lub Świętej Rodziny. Drugą grupę stanowią prezenty nienawiązujące do religijnego charakteru uroczystości. Są to zabawki i ubranka. Aby uniknąć obdarowania dziecka trzema matami edukacyjnymi lub dwoma karuzelami nad łóżeczko, warto zapytać rodziców co jest potrzebne.
Prezent od chrzesnych jest zazwyczaj bardziej okazały, np. huśtawka z funkcją bujania, stolik edukacyjny, jeździk czy skoczek.

Czego nie wypada kupować?

Nie jest dobrym pomysłem kupowanie zabawki, która skierowana jest dla dziecka znacznie starszego od tego, któremu udzielany jest sakrament – np. drewniany garaż czy kuchenka kupione dla dziecka leżącego, gdyż minie wiele czasu nim dziecko będzie mogło się nim pobawić. Podobnie nie powinno się kupować ubranek w znacznie większym rozmiarze.
Trzecią grupą prezentów na chrzest stanowią tzw. „koperty” a więc wręczenie rodzicom – zazwyczaj w kopercie ze stosowną kartą okolicznościową – określonej sumy pieniędzy. Jest to dobre wyjście w sytuacji, gdy nie znamy dziecka i jego rodziców na tyle, by wiedzieć co chcieliby otrzymać. Dodatkowo pozwala to rodzicom zrekompensować częściowo niemałe koszty związane z organizacją przyjęcia chrzcielnego.
To, jaki prezent na chrzest przygotujemy, zależy w dużej mierze od zasobności naszego portfela oraz znajomości potrzeb dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here