Jak sprawdzić złoto

Złoto jest warte sporo na dzisiejszym rynku, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić prawdziwe złoto od zwyczajnego złomu. Wiele osób ma złoto zalegające w starych kredensach lub szafach, którego nie są pewni. Fałszywe złoto może być pozłacane lub pokryte cynkiem w kolorze złota. Z pewnością jest duża różnica między nimi. Jak więc stwierdzić, czy złoto jest prawdziwe? Poniższe porady pokażą ci, jak rozpoznać, czy to prawdziwe złoto czy fałszywe złoto.

Jak sprawdzić złoto? Szukaj znaku rozpoznawczego

Jak sprawdzić złotoPrawie większość wyrobów jubilerskich jest stemplowane znakiem rozpoznawczym. Ten znaczek zwykle znajduje się na zapięciu naszyjnika lub bransoletki, lub na wewnętrznej obręczy pierścionka. Europejskie złoto oznaczane w postaci dziesiętnej np. 585 oznacza to, że zawiera 58,5% czystego złota (to samo co 14-karatowe złoto), a 999 będzie czystym złotem, tak jak 24 karaty. Niemniej jednak, jeśli przedmiot nie ma tego znaczka – nie jest to pewny dowód, że przedmiot jest wykonany z fałszywego złota. Dotyczy to zwłaszcza starszych artykułów jubilerskich.

Test kwasu azotowego

Inną metodą jak sprawdzić złoto czy jest prawdziwe to test na kwas azotowy. Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania tego testu na biżuterii, która ma być wystawiana. Wykonaj lekką, drobną rysę przedmiotu za pomocą małego pilnika. Wybierz miejsce, które nie jest zauważalne, jeśli to możliwe. Użyj zakraplacza, aby nałożyć niewielką kroplę kwasu azotowego na zadrapanie. Jeśli nie ma reakcji, materiał jest prawdopodobnie wykonany z prawdziwego złota. Jeśli zacznie pojawiać się zielony kolor najprawdopodobniej masz do czynienia z innym metalem lub nawet pozłacanym przedmiotem.

Gdy kwas azotowy wejdzie w kontakt z prawdziwym złotem, reakcja chemiczna nie zachodzi. Jednak kwas azotowy reaguje z innymi popularnymi stopami metali, takimi jak srebro, miedź i cynk. Jeśli jesteś świadkiem reakcji w kolorze jasnozielonym, twój przedmiot nie jest wykonany z prawdziwego złota. Przed rozpoczęciem pracy z kwasem należy przeczytać instrukcje i podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności (rękawice, okulary, właściwą wentylację itp.).

Test ciężkości i test z magnesem

Wrzuć swój złoty przedmiot do dzbana z wodą. Złoto jest ciężkim metalem. Prawdziwe złoto powinno tonąć. Jakakolwiek inna złota biżuteria, która unosi się, jest fałszywa.

Test magnesu jest również dobrym testem, który pozwala stwierdzić, czy złoto jest prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli twój złoty przedmiot przyciągnie magnes, to zdecydowanie nie jest to prawdziwe złoto.

Profesjonalna ocena

Dobrym sposobem na stwierdzenie, czy złoto jest prawdziwe, czy nie, jest zanieść go do renomowanego sprzedawcy biżuterii. Jubiler ma zestaw testowy złota, który może być użyty do określenia, czy coś jest prawdziwe, czy fałszywe. Większość sklepów jubilerskich pobiera niewielką opłatę za taki test.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here