Jak obliczyć zwrot podatku

Przeciętny przedsiębiorca to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniająca niewielką ilość pracowników.
Taki przedsiębiorca może rozliczać podatek od towarów i usług VAT i rozlicza podatek dochodowy PIT, o ile uzyskuje dochód. VAT składa w postaci comiesięcznej deklaracji. Deklarację PIT wypełnia raz w roku, ale jest zobowiązany co miesiąc uiszczać zaliczki na podatek dochodowy.

Rozliczenie z US

Jak obliczyć zwrot podatkuCo dalej? Płaci pieniądze do Urzędu Skarbowego, ale czy ów Urząd może mu coś zwracać? Jak obliczyć zwrot podatku?
VAT dzielimy na należny (ze sprzedaży) i naliczony (z zakupu). Kiedy sprzedajemy produktu jesteśmy dłużni Urzędowi Skarbowemu podatek VAT, dlatego jest to podatek należny wobec Urzędu. Kiedy kupujemy mówimy, że możemy sobie odliczyć podatek VAT od podatku należnego. Różnica między VAT należnym a naliczonym jest odprowadzana do Urzędu Skarbowego. Jeśli jest ujemna, wtedy po spełnieniu określonych warunków następuje zwrot podatku na rzecz przedsiębiorcy.

Jak obliczyć zwrot podatku?

Podatek dochodowy działa inaczej, ponieważ nie jest naliczany ani odliczany bezpośrednio przy transakcjach, tylko w momencie uzyskania dochodu. Co miesiąc przedsiębiorca odprowadza zaliczki na podatek za siebie i swoich pracowników, a następnie w deklaracji rocznej rozlicza czy odprowadził zaliczki dokładne wysokości rocznego podatku, czy też większe bądź mniejsze. Oczywiście za siebie, pracownicy z tytułu umowy o pracę lub podobnej sami się rozliczają na innych deklaracjach niż deklaracja przedsiębiorcy. Sposób tego rozliczenia stanowi art. 27. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy on osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Z kolei art. 27b. tej samej ustawy daje możliwość odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Istotne, że ubezpieczenie to odliczane jest w niepełnej kwocie od wysokości podatku, nie podstawy opodatkowania jak to się robi w przypadku odliczania składki społecznej. Nazwa podstawowej deklaracji, na której przedsiębiorcy rozliczają się z działalności to PIT-36.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here