Infekcje dróg moczowych mogą dawać bardzo przykre dolegliwości. Czym grozi nieleczona infekcja? Nerki są umiejscowione w tylnej ścianie jamy brzusznej. Usuwają z naszej krwi wszystkie zbędne substancje. Właśnie w ten sposób powstaje mocz. Może być on usuwany dzięki rozluźnieniu cewki moczowej oraz skurczowi mięśnia pęcherza. Infekcje dróg moczowych występują w kilku rodzajach. Mowa tutaj o zapaleniu cewki moczowej, zapaleniu pęcherza, zapaleniu nerek. To przykre i dosyć poważne schorzenia, jeśli nie będą właściwie leczone. Zapalenie cewki moczowej to nic innego jak ból, świąd oraz pieczenie, podczas oddawania moczu. Dlatego należy od razu zwrócić się do lekarza.
Jakie wyróżniamy rodzaje infekcji moczowych?
Możemy powiedzieć o zapaleniu cewki moczowej, zapaleniu pęcherza, czy zapaleniu nerek. Zapalenie cewki moczowej to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Towarzyszy jej świąd, pieczenie oaz ból, zwłaszcza podczas oddawania moczu. W przypadku zapalenia pęcherza, możemy odczuwać silne parcie na mocz. Zapalenie pęcherza, cierpimy na nie wtedy, kiedy odczuwamy częste parcie na mocz. Dodatkowo przy zapaleniu pęcherza odczuwamy silny, bardzo często kłujący ból. Co jest przyczyną zapalenia pęcherza? Najczęściej bakterie, takie, które dostały się do niego przez cewkę moczową.
Zapalenie nerek to także kolejny element naszego układu moczowego, który jest spowodowany bakteriami. Jakie objawy się tutaj pojawiają? Bóle w okolicy nerek, często gorączka, osłabienie, niekiedy bóle brzucha oraz bóle głowy. Najczęściej przy podejrzeniu o zapalenie nerek, wykonuje się badania na krew oraz mocz. Warto także zrobić USG oraz urografię. Jak leczyć infekcje dróg moczowych? Przede wszystkim badanie moczu najlepiej wykonywać raz w roku. Należy pamiętać, im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na wyleczenie.
Infekcje dróg moczowych leczy się antybiotykami. O całym leczeniu decyduje nasz lekarz prowadzący. Tak więc warto przestrzegań jego zaleceń. Dodatkowo istotna jest w tym okresie dieta, nasz codzienny tryb życia. Picie dużych ilości płynów. Najlepiej wody niegazowanej, mineralnej lub źródlanej. Jak się okazuje pomocna tutaj będzie żurawina. Zarówno ta suszona, jak i syrop czy naturalny sok z żurawiny. To doskonały dodatek w leczeniu dla naszych nerek. Żurawina to bogactwo wielu cennych witamin oraz składników mineralnych. Niekiedy lekarz może zalecić zarówno spożywanie żurawiny w formie owocu jak i tabletek, czyli suplementu diety, zawierającego wyciąg z żurawiny.