skóra atopowa
fot. pixabay.xom

Wrażliwość naszej skóry na czynniki zewnętrzne często decyduje o naszym późniejszym życiu. Mimo,  że sama kwestia rodzaju skóry pozornie wydaje się mniej ważna to jednak powinna być przez każdego z nas potraktowana bardzo poważnie.

Skóra atopowa czyli skóra bardzo wrażliwa, sucha i delikatna jest przypadłością z, którą zazwyczaj już przychodzimy na świat. Specyfika tego schorzenia bazuje na właściwości skóry, która zamiast magazynować wodę, wytraca ją w większym stopniu niż otrzymuje od naszego organizmu.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/pielegnowac-sucha-wrazliwa-cere-atopowa/

Objawy skóry wrażliwej atopowej

Sytuacja związana z tak szybką utratą wody powoduje, że skóra osób cierpiących na tą przypadłość jest bardzo często zaczerwieniona, oraz podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, otarcia, skaleczenia.

Skóra ta szczególnie u niemowląt, u których została zdiagnozowana atopowość wyglądem przypomina delikatny pergamin. Skóra ta jest również w szczególny sposób wrażliwa na czynniki zewnętrzne, wysoką bądź też niską temperaturę. W takim warunkach szybko staje się nadmiernie przesuszona, bywa również często tak, że dochodzi do bolesnych załamań na powierzchni skóry a także do bolesnych ran, przypominających drobne skaleczenia.

Dodatkowo obserwuje się nieprzyjemne pieczenia a także  świąd. Jest to szczególnie widoczne w miejscach odsłoniętych, np. ramionach, dłoniach, łydkach.

Co może być przyczyną zwiększonej suchości skóry?

Do głównych przyczyn suchości skóry zaliczamy:  uwarunkowania genetyczne, przewlekłe choroby, choroby dermatologiczne, problemy z wytwarzaniem łoju przez skórę, jak również starzenie się skóry a, co za tym idzie utratę jej sprężystości.

Czynniki, które niejako leżą poza organizmem to:

  1. Długotrwałe promieniowane UV
  2. Niewłaściwa dieta
  3. Działanie niektórych leków
  4. Całkowity brak właściwej pielęgnacji skóry ( odpowiednie nawilżanie np. poprzez specjalne, dedykowane serie kosmetyków dla osób ze skóra atopową).

Jak odpowiednio dba ć o skórę suchą, atopową?

W  zależności od stopnia uszkodzenia naskórka a także wrażliwości naszej skóry zalecane są wspomniane wcześniej specjalistyczne lianie kosmetyków. Powinny one być wolne od składników czynnych, aby nie działały drażniająco na skórę.

Dodatkowo ważne jest aby te kosmetyki, zawierały : kwas hialuronowy, dimetikon, ceramidy, cholesterol.  Składniki te w połączeniu tworzą na skórze specjalną warstwę ochronną, która uniemożliwia odparowanie wody.

Przeczytaj też: http://www.journalofecologyandhealth.pl/cera-wrazliwa-jak-o-nia-dbac-i-jakie-kosmetyki-wybrac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here