archiwista

Praca archiwista nie polega jedynie na gromadzeniu dokumentacji oraz na jej archiwizacji. W takiej pracy czekać nas będzie sporo skanowania, kserowania dokumentów oraz układania ich specjalnie do tego przeznaczonych w pomieszczeniach. Praca ta przypomina nieco opowieści o dawnych podziemnych archiwach z ciemnymi uliczkami i labiryntami półek. Brzmi bardzo ciekawie prawda? Sprawdź, w jaki sposób stać się tego typu specjalistą!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-archiwista-pracuj-jako-archiwista/

Technik archiwista – w jaki sposób zostać archiwistą?

Tak naprawdę będąc tego typu specjalistą możesz znaleźć zatrudnienie w sporej ilości miejsc. Do tego będzie ci potrzebne jedynie wykształcenie średnie. Wystarczy jedynie dyplom ukończenia liceum, Najlepiej jeśli będzie to liceum o profilu z rozszerzoną historię lub wosem. Może być to również technikum. Do tego należy ukończyć jeszcze dwuletnią szkołę policealną, w której nauka kończy się egzaminem zewnętrznym, dzięki któremu otrzymujemy uprawnienia z tytułu ją cena z technikiem archiwista. Podczas tych dwóch lat nauki dowiemy się, w jaki sposób funkcjonują profesjonalne archiwa dokumentów. Nauczone nas zostaną również prawa dotyczące archiwizowania, metody archiwistyki oraz sposoby przechowywania akt. Dowiemy się również, w jaki sposób dokumenty są zabezpieczone oraz jakie muszą panować warunki w archiwum.

Wykształcenie wyższe – zawód archiwisty

Czasami jednak pracodawcy nie są zadowoleni jedynie z wykształcenia średniego. W niektórych instytucjach wymagane jest na to stanowisko posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Archiwistyka można ukończyć jako studia podyplomowe lub jako specjalizacje na studiach historycznych czy socjologicznych. Tematyka zajęć bardzo podobna będzie do tej, którą poznajemy w szkole policealnej. Większy nacisk będzie kładziony przede wszystkim na aspekt prawny oraz praktyczny. Do odbycia będziemy mieli również obowiązkowe praktyki w archiwach lub instytucjach historycznych. 

Kursy archiwistyczne

Dodatkowo oprócz wykształcenia organizowane są również kursy specjalistyczne dla archiwistów. Nie jest to jednak metoda ani nauki, ani praktyk do tego zawodu. Jest to raczej oferta dla osób, które już pracują w takim zawodzie oraz chcą zwyczajnie poszerzyć swoją wiedzę i podnieść kompetencje.

Zobacz też: http://www.journalofecologyandhealth.pl/jak-wyglada-praca-archiwisty/

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here