Odpowiedzialne zakupy – jak się dowiedzieć, co kupujemy?

0
1104

Zakupy to nasza codzienność. Nie znaczy to jednak, że musimy kupować dużo i nieuważnie. Warto zastanowić się, jak powstał produkt, który zamierzamy kupić. Jak się tego dowiedzieć?

Etykieta – metka towaru

O tym, że warto czytać etykiety towarów słyszeliśmy nie raz. Jednak nie zawsze chce nam się zapoznać z tym, co jest na etykiecie. A może jednak warto?

Etykiety ekologiczne od dłuższego już czasu występują na dużej ilości towarów. Jest to informacja dla klientów, że towar, który właśnie mają w reku powstał z troska nie tylko o klienta, ale również o naszą planetę.

Etykiety ekologiczne informują, że wykonany produkt przeszedł bardzo restrykcyjną kontrolę nim dostał etykietę ekologicznego. Proces produkcji na każdym etapie jest przyjazny dla środowiska. Zostało ograniczone zużycie energii, produkt powstała z wykorzystaniem nietoksycznych surowców, a użyte produkty pochodzą z recyclingu lub mogą zostać mu poddane.

Etykiety ekologiczne odnoszą się również do opakowania towaru, które zostało ograniczone do minimum lub można wykorzystać je powtórnie.

Czy warto zwracać uwagę na etykiety ekologiczne?

Etykiety ekologiczne informują, że na każdym etapie produkcji towaru zużyto mniej energii oraz wody. Towar jest przyjazny planecie od cyklu produkcji, aż do momentu utylizacji.

Kupując urządzenia ze znakiem eko można liczyć na mniejsze zużycie wody oraz energii. Urządzenie mniej hałasują, a producent daje gwarancję wydłużonego działania. Bardzo ważna jest również gwarancja zakupu części zamiennych przez okres 12 lat od momentu zakończenia produkcji.

Kupując detergenty, które posiadają etykiety ekologiczne można mieć pewność, że są to środki mniej szkodliwe dla zdrowia. Nie podrażniają skóry oraz oczu, a ich działanie nie jest rakotwórcze.

Bardzo ważne powinno być dla nas to co jemy. Ekologiczna żywność jest produkowana w warunkach, które są poddane ścisłej kontroli, każdy etap produkcji jest jawny i istnieje możliwość skontrolowania go. Zwierzęta hodowane są w przyjaznych warunkach, karmione zdrową, naturalną paszą. Warzywa i owoce hodowane są bez użycia nawozów azotowych oraz pestycydów.

Odpowiedzialne zakupy nie są trudne. Wystarczy dobrze czytać etykiety i zwracać uwagę na tych producentów, którzy do swojej pracy podchodzą odpowiedzialnie szanując klienta i środowisko naturalne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here