Laser diodowy na naczynka

0
1925

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Laser diodowy na naczynka to zabieg polegający na zróżnicowaniu wchłaniania światła laserowego do krwi (hemoglobina) oraz w komórkach w skórze (melamina). Konieczne jest zastosowanie właściwej długości fal. Dzięki pochłanianiu światła przez hemoglobinę następuje podgrzewanie naczyń krwionośnych zlokalizowanych tuż pod skórą. Powoduje to zamykanie ich oraz płytko usytuowanych naczyniaków bez ingerencji w ciągłość skóry. Laser nie wnika w głębsze partie skóry.

Efekty stosowania lasera diodowego, w przypadku drobnych zmian, widoczne są nawet po jednym zabiegu. Bardziej rozległe zmiany wymagają kilkakrotnego powtórzenia techniki. Jest to metoda szybka, praktycznie bezbolesna (u osób z wysoką wrażliwością może być odczuwany moment strzału lasera) i bardzo mało inwazyjna. Hemoglobina zawarta w naczyniach krwionośnych pochłania w sposób wybiórczy energię fali laserowej. Dzięki temu dochodzi do koagulacji (gęstnienie) krwi. Zamykane są naczynka, co powoduje miejscowe wybielanie skóry.

Jakie są wskazania do stosowania zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Laser diodowy na naczynka polecany jest w szczególności osobom, które mają problem z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi (tzw. „pajączki:) pojawiającymi się na skórze twarzy czy innych okolic ciała. Ponadto jest bardzo skuteczna przy leczeniu takich schorzeń jak:

 • teleangiektazje („pajączki” z powodu rozszerzonych tętniczek, żyłek oraz naczynek włosowatych);
 • rumień (miejscowe zaczerwienienie skóry powstałe z przyczyn emocjonalnych, alergicznych, przegrzania lub jako objaw stanów chorobowych);
 • naczyniaki różnego rodzaju (w tym: gwiaździste, płaskie, jamiste, starcze);
 • patologiczne zaczerwienienia skóry;
 • trądzik różowaty.

Kto może obsługiwać laser diodowy na naczynka?

Laser diodowy na naczynka powinien być obsługiwany wyłącznie przez wykwalifikowaną kadrę. Używany jest przez lekarzy medycyny estetycznej czy dermatologii oraz kosmetyczki. Potwierdzeniem posiadanych umiejętności jest certyfikat uprawniający do korzystania ze sprzętu.

Laser diodowy na naczynka – gdzie jest stosowany?

Zabieg z wykorzystaniem lasera diodowego na naczynka może być stosowany w salonach oraz gabinetach kosmetycznych, medycyny estetycznej, jak również u lekarza dermatologa.

Częstotliwość wykonywania zabiegu laserowego zamykania naczynek

W sporadycznych przypadkach, gdy zmiany są nieznaczne, wystarcza wyłącznie jeden zabieg. Wraz ze zwiększeniem zmian zwiększa się również ilość koniecznych powtórzeń. Najczęściej stosuje się od 2 do 5 zabiegów w odstępach 2 – 3 tygodniowych.

Bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się delikatne zaczerwienienia i złuszczenie. Dla właściwej ochrony konieczne jest stosowanie specjalistycznych kremów z wysokim filtrem oraz zaprzestanie ekspozycji na światło słoneczne na czas przynajmniej 4 tygodni. Do 2 dni po zabiegu nie jest wskazane nakładanie makijażu w przypadku metody stosowanej na twarz. Ponadto do 5 dni konieczne jest unikanie czynników powodujących rozszerzanie naczyń krwionośnych (np. częste zmiany temperatury, wysiłek fizyczny, sauna).

Przeciwwskazania do stosowania lasera diodowego na naczynka

Mimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa i niskiej inwazyjności istnieje kilka czynników, które sprawiają, że nie powinno się wykonywać tego zabiegu. Należą do nich między innymi:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią;
 • świeża opalenizna;
 • stosowanie preparatów ziołowych (np. dziurawiec) oraz mających w składzie witaminę A (np. retinol);
 • zaburzenia koagulacji oraz osłabiona krzepliwość krwi;
 • spożycie nawet nieznacznej dawki alkoholu dobę (24 godziny) przed zabiegiem;
 • cukrzyca (szczególnie niewyrównana);
 • choroby takie jak: epilepsja, bielactwo, łuszczyca czy bliznowce.
[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here