Czym się rożni cena zakupu od ceny nabycia?

0
4182

Niby to samo, a jednak niekoniecznie, czyli cena zakupu a cena nabycia, co je tak naprawdę różni? Niektóre terminy ekonomiczne są do siebie bardzo podobne. Mimo pozornie podobnego znaczenia dotyczą one jednak czegoś innego i często są inaczej traktowane w rozliczeniach podatkowych. Cena zakupu a cena nabycia, mają wspólny mianownik – jest to wartość w jakiej zakupione towary lub składniki majątku zostają wpisane w koszt działalności. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Terminy te stosuje się w innych sytuacjach. Na szczęście różnica pomiędzy nimi nie jest trudna do wychwycenia.

Cena zakupu to cena poniesiona przez kupującego na zakup danego dobra czy usługi. Dla czynnych podatników VAT, jest to cena netto, dla podatników, którym zwrot z tytułu VAT nie przysługuje, cena brutto. Cena zakupu może zostać podniesiona o cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne, a obniżona o rabaty.

Podsumowując cena nabycia służy określeniu wartości towaru, ujmowanej w kosztach firmowych. W największym uproszczeniu może to być cena zakupu danej rzeczy w sklepie. W kontekście ponoszonych kosztów cena zakupu a cena nabycia różnią się między sobą wysokością. Wynika to z faktu, że cena nabycia jest ceną powiększoną o koszty wynikające z tego zakupu, jak chociażby koszt ubezpieczenia, koszt załadunku i rozładunku czy koszt transportu.

Inaczej rzecz ujmując cena nabycia to całkowity koszt poniesiony w celu nabycia danego towaru lub usługi. Podobnie jak cena zakupu powiększać ją może cło, opłaty celne czy opłaty na poczet akcyzy, a pomniejszać rabaty oraz upusty. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ceną nabycia będzie koszt zakupu komputera, jego złożenia, dostarczenia do domu i jego podłączenia. Cena zakupu a cena nabycia, jakie są różnice w zastosowaniu?

Cena zakupu służy głównie do wyceny towarów handlowych, darowizn czy wyposażenia, cena nabycia natomiast stosowana jest chociażby przy wycenie oraz określeniu wartości początkowej środków trwałych. Jak widać mimo pozornego podobieństwa nie jest trudno rozróżnić czym jest cena zakupu a czym cena nabycia.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here