Czy rodzaj żwirku ma znaczenie dla kota

Koty mieszkające w domach załatwiają swoje potrzeby do kuwety, w której umieszcza się żwirek. Jest to specjalny wypełniacz, imitujący różne rodzaje naturalnego podłoża, jakie jest wykorzystywane przez koty na zewnątrz. Istnieje kilka typów żwirku, które różnią się między sobą w kwestiach higienicznych i są różnie tolerowane przez zwierzęta.

Rodzaje żwirków dla kota

Jednym z popularnych typów żwirku jest bentonitowy, przypominający drobno pokruszony cement. Sam w sobie nie pachnie, ale często jest perfumowany oraz zawiera specjalne substancje i w rezultacie niweluje przykry zapach kocich odchodów. Dzięki temu kuweta nie jest aż tak „wyczuwalna” w mieszkaniu. Żwirek ten jest dość lubiany przez właścicieli kotów, ale nie jest pozbawiony wad. W zależności od stopnia rozdrobnienia mniej lub bardziej pyli się, jest też łatwy do roznoszenia po mieszkaniu przez kota i domowników. Nie nadaje się do utylizacji np. w toalecie lub do wysypywania na zewnątrz, trzeba go wyrzucać do odpowiedniego kontenera.

Kolejny popularny rodzaj żwirku to silikonowy. Jest chyba najbardziej higieniczny, jeśli chodzi o ewentualne zanieczyszczenia w mieszkaniu. Nie pyli się i bardzo mało roznosi. Usuwanie nieczystości z kuwety na bieżąco jest jednak trudniejsze niż w przypadku bentonitowego, bo żwirek się nie zbryla. Trzeba wybierać same odchody, a po tym, jak żwirek zmieni kolor, opróżnić kuwetę i napełnić na nowo. Tego rodzaju żwirki dla kotów często występują w różnych wersjach barwnych i zapachowych.

Można spotkać także żwirek kukurydziany albo drewniany. Te typy nie są najwygodniejsze, bo po użyciu przez kota trzeba je wyrzucić z uwagi na przykrą woń i możliwość rozsypania po mieszkaniu. Przez używających są cenione za niewielką cenę – bardzo opłacają się przy większej ilości kotów. Można je też bez problemu wyrzucać bezpośrednio do śmietników zewnętrznych, gdyż rozkładają się i nie zanieczyszczają środowiska.

Wszystko dla kota znajdziesz w sklepie zoologicznym Zoopers.

Czy rodzaj żwirku ma znaczenie dla kota?

Bardzo wiele kotów ma konkretne preferencje co do rodzaju żwirku. Będą korzystać jedynie z takiego, który im odpowiada. Jeśli ktoś nie zapewni im właściwego żwirku, mogą robić poza kuwetą. Wybór żwirku będzie miał też znaczenie w związku z użytkowaniem na co dzień. Kot, który bardzo lubi kopać w kuwecie i dostanie żwirek bentonitowy, będzie bardzo śmiecił naokoło.

Istotną sprawą przy decydowaniu się na konkretny typ żwirku jest właśnie sprzątanie. Z tego powodu większość właścicieli wybiera żwirki zbrylające, bo są najbardziej ekonomiczne – nie trzeba wyrzucać całego żwirku, ale jedynie wybrać bieżący „urobek”.

W przygotowaniu artykułu pomógł internetowy sklep zoologiczny Zoopers.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here