Jak widzą daltoniści

Ludzie są zróżnicowani pod wieloma względami. Także pod względem kompetencji wzrokowych. Jedni posiadają sokoli wzrok. A inni słabo widzą i by lepiej widzieć podpierając się okularami. Są i takie osoby, które są słabowidzące lub niewidome. Istnieje jeszcze inna dolegliwość oczna zwana ślepotą barw. Inaczej mówiąc charakteryzująca się zaburzeniem rozpoznawania barw. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta. Nierozpoznawalność barw potocznie nazywana jest daltonizmem.

Jak widzą daltoniści?

Jak widzą daltoniściChoć daltonizm dotyczy tylko nierozpoznawania bary czerwonej i zielonej. Pierwszy przypadek daltonizmu został opisany pod koniec osiemnastego wieku przez angielskiego chemika, który sam posiadał taką wadę wzroku. Każdy z nas słyszał o takiej dolegliwości, lecz rzadko kto spotkał daltonistę. Głównie dlatego, że ludzie niechętnie przyznają się do defektu. Dolegliwość ta znacznie częściej dotyczy mężczyzn. Cierpi na nią około ośmiu procent mężczyzn i około pół procenta kobiet. Jak widzą daltoniści ? Daltonizm polega na niezdolności do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi, bądź wszystkimi barwami. Daltonizm, czyli ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną. Jest dolegliwością genetyczną i dziedziczoną. Jeżeli ze strony kobiety jakiś mężczyzna posiada ślepotę barw, to jest prawdopodobieństwo, że dziecko kobiety również będzie ją miało. Przy czym zwłaszcza narażone jest dziecko płci męskiej.

Daltonizm nie jest chorobą

Daltonizm nie jest chorobą i można z nim normalnie żyć. Tyle tylko, że wiele traci daltonista nie widząc kolorów, które ubarwiają świat i czynią go pięknym. Zwłaszcza upośledzeni są ci ludzie, którzy widzą tylko trzy kolory: biały, czarny i szary. Szczególnie niebezpieczna dla nich jest sytuacja, gdy znajdą się na ulicy i nie potrafią odróżnić światła lamp sygnalizacyjnych. Na szczęście jest ich niewielki procent. Co jeszcze może powodować takie zaburzenie ? Czasem zaburzenie to może być spowodowane działaniem leków, albo związków chemicznych. Lub może być spowodowane uszkodzeniem dróg wzrokowych. Sięgających głęboko od siatkówki, aż po korę mózgu.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here