Jak działa fotowoltaika

Zapasy tradycyjnych źródeł energii stopniowo się wyczerpują, ich wydobycie jest coraz trudniejsze, co powoduje stały wzrost ich ceny. Największym jednak ich mankamentem jest bardzo negatywne oddziaływanie na środowisko. W okresie zimowym ze smogiem mamy do czynienia w większości dużych miast.

Fotowoltaika ratunkiem dla środowiska

Ocieplenie klimatu może zahamować tylko przejście z tradycyjnych źródeł energii na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Korzyści z tego jest wiele.

Źródła odnawialne to woda, wiatr, słońce i źródła geotermalne. Ich zasoby są nieograniczone i nigdy się nie skończą. Problem stanowią jednak koszty początkowych instalacji. Szczególnie wysokie są w przypadku elektrowni wiatrowych i wodnych. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku wykorzystania energii słonecznej. Koszt paneli solarnych lub fotowoltaicznych jest w zasięgu każdego gospodarstwa domowego. Dodatkowo czas amortyzacji nie przekracza 6 lat.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która niczym nie różni się od prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Dostarczana jest do tych samych kontaktów i gniazdek.

Montaż fotowoltaiki nie wymaga wymiany instalacji elektrycznej w domu. Energia z paneli dostarczana jest do specjalnego licznika, którego sterowniki kierują ją do instalacji domowej lub do sieci zakładu energetycznego. Ta druga sytuacja ma miejsce, gdy panele produkują więcej energii niż zużywa jej gospodarstwo domowe. Najczęściej dzieje się tak od wiosny do jesieni. W zimie panele z reguły produkują mniej prądu niż go potrzeba, wtedy jest on pobierany z sieci, ale po dużo niższych cenach. Jest to system określany mianem on-grid.

Drugi system to off-grid, nadmiar energii produkowany w lecie gromadzony jest w specjalnych akumulatorach, w zimie można za ich pomocą uzupełniać ewentualne niedobory. Koszty instalacji tego systemu są wyższe o koszt akumulatorów i dodatkowej instalacji. Z tego względu częściej wybierany jest system on-gird.

Montaż fotowoltaiki nie jest niski, ale można uzyskać dofinansowanie z funduszy ochrony środowiska, nawet bez nich inwestycja całkowicie zwróci po ok. 6 latach, potem prąd mamy całkiem za darmo.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here