Czym się różni cukrzyca typu 2 od typu 1

Cukrzyca to choroba metaboliczna, spowodowana nieprawidłowym działaniem trzustki. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy: insulinozależną – typu 1, oraz insulinoniezależną – typu 2. Odmiany choroby łączy praktycznie tylko to, że w obu przypadkach problemem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Czym zatem różni się cukrzyca typu 2 od typu 1? Jak rozpoznać objawy cukrzycy typu 2? Jak żyć z cukrzycą?

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1, zwana także insulinozależną, to choroba, która najczęściej ujawnia się już w dzieciństwie, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Cukrzyca typu 1 wywołana jest przez zniszczenie komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny – hormonu regulującego poziom glukozy w organizmie.

Objawy cukrzycy typu 1 są bardzo charakterystyczne: u chorego występuje nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, wahania wagi, ogólne osłabienie oraz senność – często nagła i mogąca doprowadzić nawet do utraty przytomności z powodu tak zwanej śpiączki cukrzycowej.

Cukrzyca typu 1 leczona jest za pomocą insuliny podawanej w formie zastrzyków. Konieczne jest też wykonywanie pomiaru glukozy we krwi za pomocą specjalnych urządzeń. W przypadku wyraźnego spadku cukru, czyli hipoglikemii, chory może doświadczać zawrotów głowy prowadzących do zasłabnięcia, drżenia rąk, zaburzeń łaknienia, stanów lękowych i nadmiernej potliwości. Aby zapobiec hipoglikemii, osoby chore na cukrzycę często noszą przy sobie słodycze lub słodkie napoje.

W cukrzycy typu 1 nie jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety, ważna jest kontrola poziomu glukozy we krwi wykonywana nawet kilka razy dziennie. W leczeniu cukrzycy typu 1 stosuje się również pompy insulinowe – urządzenia kontrolujące poziom glukozy we krwi i podające automatycznie odpowiednią ilość insuliny, co znacznie ułatwia życie choremu.

 

Cukrzyca typu 2

Objawy cukrzycy typu 2 są często łatwe do przeoczenia z powodu charakterystycznego dla tej odmiany okresu bezobjawowego, podczas którego poziom glukozy we krwi może być jedynie nieznacznie podwyższony. Niegdyś choroba ta dotykała głównie ludzi starszych i w średnim wieku, obecnie określana jest mianem choroby cywilizacyjnej ze względu na coraz częstsze przypadki jej występowania u dzieci i ludzi młodych.

Z cukrzycą typu 2 często wiąże się uczucie zmęczenia, nadmierne pragnienie, senność i zwiększone oddawanie moczu – objawy te występują jednak jedynie przy znacznym podwyższeniu poziomu cukru. Cukrzyca typu 2 nazywana jest cichym zabójcą ze względu na to, że długo nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, trzustki oraz układu krwionośnego. Choroba ta jest częstą przyczyną występowania miażdżycy oraz zawałów serca.

Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się na przestrzeganiu specjalnych zaleceń dietetycznych i tworzeniu jadłospisu opartego na produktach o niskiej wartości indeksu glikemicznego, czyli takich, których spożywanie nie wpływa na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Zdrowe posiłki jedzone w regularnych porach, ograniczenie cukrów prostych i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz rezygnacja z nałogów pozwalają na życie z cukrzycą przez wiele lat. W przypadku gdy trzustka jest mocno rozregulowana i wyniszczona, stosowana jest insulina w zastrzykach oraz inne leki przepisane przez lekarza diabetologa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here